מי החולה כאן?

עבודתו של החוקר הפרטי אינה שגרתית ובלתי צפויה. כאשר אנו מתחילים חקירה אנו יודעים היכן היא מתחילה אך כמעט תמיד איננו יודעים איפה ואיך היא תסתיים.

 

הכול החל כאשר הגיעה למשרדי גברת ובקשה לשכור את שרותנו, שאלתי באיזה עניין ענתה כי היא אחות בבית חולים, עובדת משמרות ארוכות ולעיתים קרובות גם משמרות לילה היא נשואה ובעלה בעל מקצוע חופשי להם שני ילדים הגדול בן 7 והקטן בן 5 . נראה לה כי משהו לא תקין מתנהל בבית בהעדרה כיוון שבתקופה האחרונה  הילדים חסרי תיאבון, אפאטיים, חלשים ונוטים לחלות  הרבה ומבקרים בבית החולים לעיתים קרובות.

מהמידע שסיפקה לי הגברת עלה כי קיים אצלה חשש שהבעל מתעלל בצורה זו או אחרת בילדים. לאחר תשאול הלקוחה לגביי לוח הזמנים שעל פיו מתנהל הבית ואיסוף אינפורמציה הכרחית בנינו תוכנית חקירה – לקחנו את התיק.
תחילה שלחתי צוות חוקרים לבצע מעקב אחר הבעל ואחר אופי התנהלותו מול הילדים, התקנו ציוד טכנולוגי בתוך הבית כדי לצפות על אורח החיים היומיומי של המשפחה.
לאחר מספר ימים כשהבעל יצא לעיסוקיו והגברת חזרה ממשמרת לילה הגיע הצוות הסיר את הציוד והביאו למשרד .
התחלנו לצפות בחומר שנאסף בימי הצילום הסמוי, מספר פעמים נראה האב מטפל בילדים מכין אוכל, יושב ועוזר לבן הגדול עם שיעורי הבית ,מקריא לילד הקטן סיפור  ואף מקלח אותו, אחרי שעות צפייה מרובות היינו בטוחים כי אין רבב במעשיו של האב וכי החשש כנראה קיים בראשה של הגברת בלבד, אך למען תחושת הביטחון המקסימאלית שלי הותרתי את אחד אנשי הצוות להמשיך ולצפות בחומר ואנו המשכנו לעיסוקים אחרים .
לאחר מספר שעות מתקשר אליי האיש הצוות אשר נותר לצפות בנעשה בבית הגברת ואמר לי  «תגיע מיד למשרד…בדחיפות..» מיד שמתי פעמיי למשרד שכן חייבת להיות סיבה טובה לכך, הגעתי ושאלתי אותו » מה קרה? מה הלחץ?»
ענה לי «שב טוב טוב ותראה את לא תאמין אני עדיין לא מצליח להאמין למראה עיניי..» ישבנו בדממה הבחור שלי הריץ אחורה את הקלטת עד לנקודה הקריטית..
אני מסתכל ולא מאמין שוב מריץ אחורה שוב רואה אך לא מצליח לקלוט שזה נכון
הגברת שלנו בכבודה ובעצמה מרסקת כדורים  מה שהתברר אחר כך ככדורי הרדמה ושמה לילדים בתוך השוקו ובתוך האוכל  וכך פעם אחר פעם אנחנו מעבירים את הקלטות לזמנים בהם שוהה האם במחיצת הילדים ושוב רואים את אותו התוכן האם הגברת שהזמינה מעקב על בעלה בחשד שהוא מזיק לילדיהם המשותפים היא  בעצמה מסממת אותם מיד יצרתי קשר עם גורם רווחה והטלפון הבא היה לאיש משטרה בכיר .
בדיעבד התברר כי הלקוחה שלנו לוקה בתסמונת מינכהאוזן-  הפרעה המאופיינת בהמצאת סימפטומים רפואיים או נפשיים במטרה לזכות בתשומת לב טיפולית-רפואית, גורם האדם באופן מכוון לבעיות רפואיות אצל אדם קרוב, בעוד הוא מטפל בו במסירות במקביל, כביכול.
האישה נעצרה והואשמה בפגיעה בחסרי ישע .