שיטות העבודה של חוקר פרטי

עבודתו של החוקר הפרטי אומנם אינה תמיד כה זוהרת כפי שהיא מוצגת בסרטים, אך היא בהחלט יכולה להיות מעניינת. חוקר פרטי הוא אדם המורשה על פי החוק לאסוף מידע על אנשים אחרים, אך אין לו סמכויות שיטור כגון מעצר או עיכוב לחקירה. על כן שיטות העבודה של חוקרים פרטיים הן רבות מגוונות, והם יכולים להשתמש באמצעים שונים בהתאם לנסיבות השונות.

 

במקרים הפשוטים ביותר יכול חוקר פרטי לעקוב אחרי אדם ברגל או באמצעות כלי רכב, ולצלם אותו כאשר הוא מבצע פעולה מפלילה, נכנס למקום שטען שלא היה בו וכדומה. הסכנה הכרוכה בכך היא כמובן שאם אותו אדם מגלה כי עוקבים אחריו, הוא ידע להיזהר טוב יותר מעכשיו ואיסוף הראיות נגדו יהפוך לקשה עד בלתי אפשרי.

בנוסף לשיטות כמו מעקב ישנן שיטות הרבה יותר מתוחכמות אשר עומדות לרשות חוקר פרטי כאשר הוא צריך לאסוף מידע על אדם. מצלמות נסתרות למשל הן אחת מן השיטות הפופולאריות עבור איסוף מידע, וכל עוד הן נשארות נסתרות הרי שהן אינן מסכנות את החוקר (ואת הלקוח שלו) בחשיפה.

ציתות לשיחות טלפון גם הוא אמצעי מועיל, אלא שכאן יש מגבלה חוקית. בניגוד למשטרה, שיכולה עקרונית לצותת לכל אדם לאחר כמה נהלים פורמאליים,חוקר פרטי אינו שוטר ואינו מורשה לצותת לשיחות. המקרה יוצא הדופן הוא כאשר הלקוח מהווה צד אחד בשיחה, ובמקרה כזה מותר לו להקליט את השיחה לשימוש עתידי.

דרך נוספת לאיסוף מידע שאינה כרוכה בסיכון ואינה מוגבלת על ידי החוק היא שימוש ברשת האינטרנט. המידע שנמצא על כל אחד מאיתנו ברשת הולך ומתרבה עם השנים, ובעיקר מאז התחלת פעולתן של הרשתות החברתיות בהן משתפים אנשים את שאר העולם כמעט בכל דבר. פעמים רבות יכול חוקר פרטי לאסוף מידע רב, חופשי וחוקי לחלוטין, שהאדם אחריו הוא עוקב לא זוכר אפילו שהעלה לרשת, או לא יודע מכך. לדוגמא, תמונה מפלילה של אותו אדם בחברת מאהבת יכולה להופיע בכלל בבלוג של אדם אחר, שלא ידע שהוא מספק למעשה ראיות עבור חוקר פרטי חרוץ.